close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 22 października 2018

  Konsulat Generalny RP w Stambule serdecznie zaprasza na przegląd kina polskiego „Poland now” zorganizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Polonii w Stambule, który odbędzie się w dniach 25-28 października 2018 r. w Istanbul Modern.

  W przeglądzie zostanie wyświetlony tegoroczny polski kandydat na najważniejszą nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej - "Zimna wojna" P. Pawlikowskiego, a także inne docenione przez międzynarodową publiczność filmy: "Najlepszy"  Ł. Palkowskiego, "Wieża. Jasny dzień" J. Szelc, "Książę i Dybuk" E. Niewiery i P. Rosołowskiego, "Cicha noc" P. Domalewskiego, "Twarz" M. Szumowskiej oraz filmy krótkometrażowe.

   

  Premiera "Zimnej wojny" odbyła się podczas 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w 2018 r. Akcja filmu toczy się w latach 50 i 60 XX w. i opowiada historię wielkiej i trudnej miłości tancerki Zuli i pianisty Wiktora. Wśród odtwórców głównych ról znaleźli się Joanna Kulig, Tomasz Kot oraz Borys Szyc. Film jest tegorocznym zdobywcą Złotego Lwa zaś jego twórca - Paweł Pawlikowski został uhonorowany Złotą Palmą za reżyserię.

   

  Film Łukasza Palkowskiego "Najlepszy" jest inspirowany historią życia Jerzego Górskiego. Przedstawia trudną walkę sportowca z nałogiem,  który pokonawszy nałóg zdobył tytuł mistrza świata w triathlonowych zawodach Double Ironmana w Stanach Zjednoczonych.  

   

  Film "Wieża. Jasny dzień" przyniósł Jagodzie Szelc w 2017 r. nagrodę Złotego Lwa za najlepszy debiut reżyserski.  Fabuła filmu toczy się wokół historii dwóch sióstr, Muli i Kai oraz  losów córki jednej z nich.

   

  "Książę i Dybuk" to podróż śladami Michała Waszyńskiego – jednej z najbarwniejszych postaci wśród polskich kinematografów. Był on producentem nie tylko polskich przedwojennych filmów, ale również hollywoodzkich hitów z Sofią Loren czy  Claudią Cardinale w rolach głównych.  

   

  Premiera "Cichej nocy" Piotra Domalewskiego odbyła się podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni w 2017 r. Fabuła filmu toczy się wokół Adama, który pracuje w Holandii. Niespodziewana wizyta w domu rodzinnym w  wieczór wigilijny oraz plany, z którymi zjawia się Adam będą miały ogromny wpływ na dalsze życie wszystkich członków rodziny.

   

  "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej to film inspirowany prawdziwą historią pierwszej ratującej życie udanej operacji przeszczepu twarzy. Opowiada on losy Jacka, mieszkańca małej miejscowości, który z powodu wypadku zostaje poddany przymusowej operacji.

   

  Przegląd filmowy będzie zawierał również selekcję nagrodzonych polskich filmów krótkometrażowych:  "Najpiękniejsze fajerwerki ever" A. Terpińskiej, "Więzi" Z. Kowalewskiej, "Figury niemożliwe i inne historie II" M. Pajek, "Ciało obce” M. Magnuskiej oraz "Polonez” A. Elbanowskiej.

   

  Serdecznie zapraszamy!

   

  Przegląd został współorganizowany przez Muzeum Sztuki Współczesnej Istanbul Modern w Stambule oraz Stowarzyszenie Polonii w Stambule. Koordynatorem projektu była Agata Trojak-Saribas, scenografka i współzałożycielka Stowarzyszenia Polonii w Stambule.

  POLONYADAN SIMDI PROGRAM

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: