close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 5 grudnia 2015

  W 2015 roku, 26 listopada przypadła 160. rocznica śmierci w Stambule (1855 r.) najwybitniejszego pośród Wieszczów Narodowych, Adama Mickiewicza. W dniach 27 – 30 bm. z inicjatywy Konsulatu Generalnego RP odbył się szereg przedsięwzięć oraz uroczystości upamiętniających tę rocznicę.

  W dniach 27 – 30.11.2015 r. z inicjatywy Konsulatu Generalnego RP w Stambule odbył się szereg przedsięwzięć oraz uroczystości upamiętniających tę rocznicę. Listopad to także kolejna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. po 123 latach zaborów.  I ta data łączy się w sposób szczególny w Turcji z Wieszczem, w kraju który nigdy nie uznał rozbiorów Polski, a do którego A. Mickiewicz przybył z misją tworzenia oddziałów polskich u boku armii osmańskiej.


  W takcie cyklu trzydniowych obchodów tj. od  27 do 30 listopada 2015 miały miejsce seminaria, wieczornice literackie uświetniane koncertami  oraz spotkaniami Polonii i tureckich przyjaciół Polski. W historycznej wiosce nad Bosforem - Adampolu (tr.: Polonezköy - tj. polska wieś) w kościele rzymsko-katolickim oraz w kościele pod wezwaniem Św. Antoniego w Stambule odbyły się uroczystości liturgiczne „Za duszę A. Mickiewicza” oraz „Za Ojczyznę i Naród” - koncelebrowane przez księdza biskupa Wiesława Lechowicza, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
   

  - z okazji obchodów rocznicowych śmierci Wieszcza wspólnie z kadrą akademicką zakładów j. polskiego i filologii / kultury polskiej przy Uniwersytecie Ankarskim oraz Stambulskim opracowana została książka w języku tureckim pt. „Umrzeć wśród tureckich przyjaciół...„ Ta pierwsza w Turcji  tak obszerna publikacja wydana z inicjatywy polskiej placówki składa się dwóch bloków: narracyjnego przybliżającego osobę Wieszcza, jego twórczość ujętą w biograficznych elementach. Drugi rozdział to opracowania naukowców tureckich nt. wybranych dzieł Wieszcza. Zachęcamy do pobrania tekstu publikacji i dzielenia się z tureckojęzycznymi znajomymi. Konsulat prowadzi także darmową dystrybucję publikacji w formie książkowej opatrzonej ilustracjami  - prosimy i zgłoszenie mailem zapotrzebowania klikając na poniższy link.
   

   

  - seminarium naukowe podczas którego dyskutowano nad pytaniami nad aktualnością wartości  schedy mickiewiczowskiej wobec wyzwań współczesnego świata oraz nad percepcją twórczości Mickiewicza w Turcji.


  - w niedawno odnowionej unikatowej, bo prezentującej fundamenty bizantyjskiego hipodromu sali Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej odbyła się oficjalna inauguracja obchodów: „Wieczornica Mickiewiczowska”. Godzinny dwujęzyczny program artystyczno-muzyczny w opracowaniu wykładowców zakładów filologii j. polskiego ze stambulskiego oraz ankarskiego uniwersytetów został zaprezentowany przez  tureckich studentów ww. filologii oraz polonijnych artystów. Losy wieloletniej  migracyjnej tułaczki Wieszcza  ilustrowane były w trakcie program występu studentów wizualną narracją.
   

  - W cyklu uroczystości liturgicznych w 100-letnim historycznym kościele w Adampolu / Polonezköy 29 listopada odbyła się Msza Św. koncelebrowana przez księdza biskupa Wiesława Lechowicza (vide informacja ze strony KEP).


  - W Adampolu, zaprezentowany został także polsko-turecki program „Wieczornicy Mickiewiczowskiej” w wykonaniu studentów tureckich z ww. wcześniej uniwersytetów oraz członków Polonii. Ci ostatni tj. polonijny artyści – uświetnili Wieczornicę przedstawiając w programie m.in. pieśni do słów A. Mickiewicza oraz utwory kompozytorów romantycznych, a w tym Chopina. 


  - Niedzielne uroczystości (30 listopada) rozpoczęły się poranną mszą w kościele pod wezwaniem Św. Antoniego, w tym samym gdzie obyła się w listopadzie 1855 r. msza i pogrzeb Wieszcza. Msza „Za Ojczyznę i Rodaków”, koncelebrowana przez biskupa W. Lechowicza została uświetniona Romantycznym koncertem fortepianowym” w wykonaniu także polonijnego artysty.
  W historycznych salach, gdzie w I. połowie XX wieku pełnił misję, także dyplomatyczną, ówczesny nuncjusz papieski bp A. Roncalli – późniejszy papież Jan XXIII, polskie duszpasterstwo w Stambule zapewniło możliwość spotkania i osobistych rozmów Polonii z ks. biskupem W. Lechowiczem.


  - Wieńczącym obchody rocznicowe, jak również akcentującym rocznicę Święta Niepodległości było spotkanie Polonii stambulskiej podczas recepcji wydanej przez konsula generalnego RP.  Zaproszeni przedst. władz tureckich, a w tym zastępcy gubernatora podkreślali znaczenie 600-letnich więzi polsko-tureckich, wskazywali na konkretne przykłady dbałości o dziedzictwo kulturowe, jakim są np. muzeum Wieszcza i Adampol. Scheda Mickiewicza, potrzeba oparcia się na wartościach, poświęcenie, ukochanie ojczyny – to przesłania, które akcentował bp Lechowicz. Uroczystości  mickiewiczowskie zaszczycił swoim udziałem ambasador RP w Ankarze Pan Mieczysław Cieniuch.
   

  +++

  INFORMACJE O STAMBULSKIM MUZEUM WIESZCZA:

  KG_RP_WIECZORNICA-MUZEUM-UNIWERSYTETY-WSTEP
  KG_RP_RECITAL-ADAMPOL-3 (6)
  KG_RP_RECITAL-ADAMPOL-3 (1)
  KG_RP_WIECZORNICA-MUZEUM-UNIWERSYTETY-2
  KG_RP_przyjecie_Swieto_Niepdol
  KG_RP_przyjecie_Swieto_Niepdol
  msza-za-ojczyzne-antonii-1
  KG_RP_SEMINARIUM-160-WIESZCZ

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: