close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 23 lipca 2018

  Głównym celem wizyty szefa polskiej dyplomacji w Turcji było spotkanie z przedstawicielami środowisk polonijnych w Adampolu - historycznej polskiej wsi nad Bosforem, założonej w 1842 roku.

   

  W trakcie wizyty minister Jacek Czaputowicz zwiedził Muzeum Domu Pamięci Zofii Ryży, działającej na rzecz krzewienia języka ojczystego i historii Polski wśród młodzieży adampolskiej. Dom Pamięci wybudowany został w latach 1881-83 i od początku swego istnienia pełnił rolę ośrodka kultury. Tam również znajdował się największy księgozbiór literatury polskiej w Adampolu. Obecnie Dom Pamięci jest miejscem, w którym zgromadzono i udostępniono pamiątki z historii Adampola i życia jego mieszkańców. - Dziękuję mieszkańcom polskiej wsi nad Bosforem za ich zaangażowanie na rzecz pielęgnowania polskich zwyczajów, dbania o polskie dziedzictwo narodowe i dobre imię naszej Ojczyzny - podkreślił minister dokonując wpisu w księdze pamiątkowej na zakończenie wizyty.

  ‎Szef MSZ odwiedził ponadto Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej i błogosławionego Augusta Czartoryskiego oraz złożył wieniec na adampolskim cmentarzu. Jest to centralne miejsce pamięci poświęcone ważnym postaciom polskiej emigracji w Turcji, gdzie spoczywają nasi rodacy z okresu Wielkiej Emigracji, osadnicy i ich rodziny. W kościele i w przyległym ogrodzie odbywają się także spotkania polonijne, koncerty i festiwale folklorystyczne.

   

   

  Ważnym punktem wizyty było również uroczyste wręczenie aktów nadania obywatelstwa polskiego – otrzymali je Yonca (Józefa) Bayar i Turgay Atilla, potomkowie pierwszych osadników polskich.
   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: