close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WYDARZENIA 2009 - 2015

 • Archiwum wydarzeń 2009 - 2015

   

  Grudzień  2015

  Koncerty w Stambule oraz w Izmirze

  12 grudnia 2015 r. tradycyjnie już „u Św. Antoniego” w Stambule, a w dzień później w katedrze Św. Jana Ewangelisty w Izmirze, Rodacy i tureccy przyjaciele Polski wysłuchali koncerty bożonarodzeniowe i noworoczne.

   

   

  Grudzień  2015

  Wystawa Plakatów Grupy Wyszehradzkiej 11 – 23 grudnia 2015 r. w centrum Stambułu

  Konsulat Generalny RP w Stambule serdecznie zaprasza na wystawę plakatów pt. „Fantastic Invention”: "szkoła środkowo-europejska".

   

   

  Grudzień 2015

  Mikołajki "nad Bosforem" dla naszych dzieci

  Tradycyjnie, jak co roku konsulat generalny w Stambule zorganizował spotkanie mikołajkowe dla najmłodszej Polonii.

   

   

  Listopad 2015

  Obchody 160. rocznicy śmierci Adama Mickiewicza w Stambule

  W tym roku 26 listopada przypadła 160. rocznica śmierci w Stambule (1855 r.) najwybitniejszego pośród Wieszczów Narodowych, Adama Mickiewicza. W dniach 27 – 30 bm. z inicjatywy Konsulatu Generalnego RP odbył się szereg przedsięwzięć oraz uroczystości upamiętniających tę rocznicę.

   

   

  Grudzień 2015

  DNI FILMU

  Polskie filmy w Stambule podczas Festiwalu "Dni Filmu - Prawa Człowieka" organizowanego przez UE

   

   

  Listopad 2015
  Perspektywy rozwoju kontaktów i współpracy polsko – tureckiej na poziomie regionalnym i miast

  Z inicjatywy KG we współpracy z tureckimi władzami wizytę w Turcji (16-17 listopada br.) złożyła pięcioosobowa delegacja z Zabrza. „Złoty trójkąt sukcesu na poziomie lokalnym”: to promocja polskich osiągnieć na przykładzie współpracy między samorządem – kręgami biznesu – ośrodkami akademickimi oraz badawczymi.

   

   

  Listopad 2015
  “Fantastyczna czwórka - V4 ”: Festiwal Filmów Środkowoeuropejskich w Stambule

  W ramach współpracy Grupy Wyszehradzkiej w Stambule po raz pierwszy odbędzie się Festiwal Kina Europy Środkowej zatytułowany „Fantastyczna Czwórka” - zaprezentowane zostaną filmy z Polski, Czech, Węgier i Słowacji.

   

   

  Listopad 2015
  Zaprzysiężenie rządu premier Beaty Szydło

  Gabinet premier Beaty Szydło został w poniedziałek 16 listopada zaprzysiężony przez prezydenta Andrzeja Dudę. W nowym rządzie polską dyplomacją pokieruje minister Witold Waszczykowski.

   

   

  Listopad 2015

  Polska – gościem honorowym na Międzynarodowym Festiwalu Poezji w Stambule:

  W tegorocznej edycji festiwalu udział biorą poeci młodego pokolenia z Polski. Przedsięwzięcie zrealizowano przy współpracy Gospodarzy Festiwalu (Stowarzyszenie Poezji) przy wsparciu Polskiego Instytutu Książki w Warszawie oraz KG w Stambule.

   

   

  Październik 2015

  Dzień Wszystkich Świętych w Stambule - 2015: śladami polskiego dziedzictwa narodowego.

  W związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym, serdecznie zapraszam wszystkich chętnych Rodaków do udziału w tradycyjnej peregrynacji upamiętniającej Wielkich Rodaków, którzy spoczęli na ziemi tureckiej w Stambule.

   

  Październik 2015

  „Europejski Dzień Języków” w Stambule

  Działania Konsulatu Generalnego RP w sferze promocji języka i kultury polskiej: „Europejski Dzień Języków”

   

   

  Wrzesień 2015

  Polska artystka Ania Soliman na 14. Biennale Stambulskim

  9 września br. Konsulat Generalny w Stambule zorganizował w Muzeum Pera uroczystą recepcję połączoną ze spotkaniem z artystką Anią Soliman, której prace są prezentowane podczas 14. Stambulskiego Biennale między 5 września a 1 listopada br.

   

   

   

  Lipiec 2015

  Stambuł - źródło inspiracji dla polskich artystów

  Promocyjne działania Konsulatu Generalnego RP: koncert Moniki Bulandy, artystki tworzącej w Turcji.

   

   

  Lipiec 2015

  Polski Jazz w Stambule
  Wojtek Mazolewski Quintet był gościem 22. Stambulskiego Festiwalu Jazzowego.

   

   

  Czerwiec 2015
  Maestro Janusz Olejniczak w Izmirze

  Maestro Janusz Olejniczak oczarował publiczność 16 czerwca br. podczas koncertu w ramach 29. Międzynarodowego Festiwalu w Izmirze.

   

   

  Czerwiec 2015
  Piknik artystyczny Kreatywna Polonia!

  Dnia 13 czerwca br. Konsulat Generalny RP w Stambule zorganizował piknik polonijny w Polonezköy/Adampol pod hasłem Kreatywna Polonia.

   

   

  Czerwiec 2015

  Marika z zespołem na Festiwalu w Bursie

  Z okazji Dnia Solidarności i Wolności królowa polskiego reggae Marika wystąpiła 4 czerwca br. podczas 54. Międzynarodowego Festiwalu w Bursie.

   

   

  Maj 2015

  O Mickiewiczu, Kantorze, Sapkowskim na Uniwersytecie Stambulskim

  Kolejna edycja Dni Polskich na Wydziale Literatury, zorganizowana została wspólnie z Zakładem Języka i Literatury Polskiej.

   

  Kwiecień  2015
  “Body/Ciało” na 34. Stambulskim Festiwalu Filmowym

  Nowy Film Małgorzaty Szumowskiej “Body/ Ciało” nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie, zostanie pokazany na 34. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Stambule.

   

   

  Kwiecień  2015
  Wybory prezydenckie 2015

  Konsul RP w Stambule uprzejmie informuje, iż zgodnie z postanowieniem Marszałka Sejmu wybory prezydenckie odbędą się w dniu 10 maja 2015 r. Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja br. odbędzie się druga tura wyborów.

   

   

  Marzec 2015

  Minister Grzegorz Schetyna o polsko-tureckiej współpracy gospodarczej

  – Zachęcam do partnerstwa biznesowego ze swoim długoletnim przyjacielem: Polską – minister Grzegorz Schetyna zaapelował do tureckich przedsiębiorców i polityków podczas forum biznesowego w Stambule. Szef polskiej dyplomacji, wraz z grupą ponad 150 polskich biznesmenów, przebywał nad Bosforem 26 marca w ramach oficjalnej wizyty w Turcji.

   

   

  Marzec 2015

  Polski jazz w Izmirze

  Mateusz Smoczyński Quintet gwiazdą 22. Festiwalu Jazzu Europejskiego w Izmirze

   

   

  Luty 2015

  Wiceminister Henryka Mościcka-Dendys z wizytą w Turcji

  Relacje dwustronne, sytuacja w europejskim sąsiedztwie, w tym kwestie Syrii i Iraku oraz konflikt na Ukrainie były głównymi tematami rozmów wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Turcji Henryki Mościckiej-Dendys i Selima Esenli w Ankarze w dniu 6 lutego.

   

   

  Grudzień 2014
  Dr Fatma Durmaz Yılbirlik mianowana Konsulem Honorowym RP w Bursie

  Po uruchomieniu w 2011 r. konsulatu RP w Izmirze, sieć polskich przedstawicielstw w Turcji została powiększona z dniem 11 grudnia 2014 r. o kolejny konsulat RP kierowany przez Konsula Honorowego RP, tym razem w Bursie.

   

   

   

  Grudzień 2014

  "Królestwo Beskidu" w Stambule

  Doroczny koncert bożonarodzeniowy Konsulatu Generalnego RP w Stambule w kościele św. Antoniego.

   

   

   

  Październik 2014

  Doroczny "polski" koncert IDSO w Aya Irini - z okazji #PLTR600!

  Z okazji 600-lecia stosunków polsko-tureckich Stambulska Państwowa Orkiestra Symfoniczna wystąpiła w polsko-tureckim programie pod batutą Maestro Tadeusza Strugały w bazylice Aya İrini.

   

   

  Październik 2014

  Orientalizm w sztuce polskiej

  Znakomita wystawa otwarta w jednym z najważniejszych stambulskich muzeów – Muzeum Pera, którego kolekcja i czasowe ekspozycje przyciągają turecką i międzynarodową publiczność.

   

   

   

  Październik 2014

  Sâz ü Söz - Muzyka polska i turecka XVII wieku

  "Muzyka i Słowa" - podróż po twórczości Polaka w seraju: Ali Ufki - Wojciecha Bobowskigo

   

   

  Lipiec 2014

  Polski jazz na Festiwalu w Stambule

  Program 21. Stambulskiego Festiwalu Jazzowego objął między innymi koncerty Tomasza Stańki, Leszka Możdżera, tria Stryjo czy plenerowy koncert formacji Mitch&Mitch. Polskim wieczorem festiwalowym był 3 lipca.

   

   

   

  Czerwiec 2014

  Wystawa "Polska i Turcja" i występ "Klezmafour" na zamku krzyżowców w Bodrum

  Bodrum (starożytny Halikarnas), letnia stolica Turcji na początku sezonu wakacyjnego świętuje 600-lecie nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. Od 20 czerwca w Trafo Bodrum można oglądać wystawę plenerową fotografii Akgüna Akovy i Gülden Akıncı pt. „Polska i Turcja. Dwa kraje w jednym zwierciadle”. Tego samego dnia na scenie w Zamku św. Piotra odbył się również energetyczny koncert cieszącego się w popularnością także w Turcji zespołu "Klezmafour".

   

   

  Czerwiec 2014

  Sinfonia Varsovia i Krzysztof Penderecki oraz Arte dei Suonatori w Efezie, "Muzyka i pasja" w Şirince

  Trzy wyjątkowe koncerty z udziałem wybitnych polskich artystów muzyki poważnej, uświetniające obchody 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych, odbędą się w ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Izmirskiego.

   

   

  Czerwiec 2014

  Uroczyste obchody 100-lecia poświęcenia kościoła w Polonezköy

  Adampolski kościół parafialny pw. Matki Bożej Częstochowskiej zbudowano ze środków m.in. ze zbiórki pieniężnej na ziemiach polskich w przededniu I wojny światowej. Murowany kościół zastąpił wówczas kaplicę, która została wzniesiona przez polskich osadników Adampola po roku 1842 jako jeden z pierwszych budynków.

   

   

  Maj 2014

  Program kulturalny obchodów 600-lecia


  Zapraszamy do zapoznania się z kalendarium wybranych wydarzeń kulturalnych, organizowanych w ramach obchodów 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Turcją.

   

  Maj 2014
  Znakomite polskie spektakle na deskach teatrów w Stambule

  W programie Stambulskiego Festiwalu Teatralnego znalazły się cztery spektakle współczesnego teatru polskiego. Grzegorz Jarzyna, jeden z najbardziej cenionych na świecie polskich reżyserów teatralnych, zostanie uhonorowany nagrodą specjalną Festiwalu.

   

   

  Maj 2014

  O Wisławie Szymborskiej na Uniwersytecie Stambulskim


  Polska poezja współczesna jednym z tematów dwudniowej konferencji w Katedrze Literatury Uniwersytetu Stambulskiego zorganizowanej w ramach obchodów 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych polsko-tureckich.

   

   

  Kwiecień  2014


  Nagrody dla polskich twórców na 33. Stambulskim Festiwalu Filmowym

  Andrzej Wajda uhonorowany prestiżową nagrodą za całokształt twórczości, zaś "Papusza" Joanny Kos-Krauze i Krzystofa Krauze wyróżniona nagrodą specjalną jury 33. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Stambule.

   

   

  Kwiecień 2014

  Wystawa "Andrzej Pągowski - Plakaty" w Izmirze

  KG RP w Stambule prezentuje wystawę plakatów filmowych i teatralnych, reklamowych i społecznych Andrzeja Pągowskiego w kolejnym ośrodku.

   

   

  Kwiecień 2014
  Metropolita Sawa z wizytą w Stambule na zaproszenie Patriarchy Ekumenicznego

  Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski wziął udział w Synaksie - zgromadzeniu zwierzchników lokalnych Cerkwi prawosławnych.

   

   

   

  Marzec 2014
  Prezydent RP Bronisław Komorowski złożył wizytę w Turcji

  Głównym celem wizyty Prezydenta RP było oficjalne rozpoczęcie obchodów 600. rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami. W obliczu konfliktu na Półwyspie Krymskim najważniejszym tematem rozmów politycznych polskiego prezydenta w Ankarze były jednak wydarzenia na Ukrainie.
   

   

  Koncert chopinowski

  23 grudnia 2009 r.

  W dniu 24 grudnia 2009 r. w Albert Long Hall Uniwersytetu Bosforskiego w Stambule odbył się koncert chopinowski w wykonaniu Szczepana  Kończala, półfinalisty Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie z 2005 r.

   

   

  Koncert bożonarodzeniowy

  12 grudnia 2009 r.

  W sobotę, 12 grudnia 2009 r. o godz. 20.00 w Kościele Św. Antoniego w dzielnicy Beyoglu odbył się tradycyjny koncert bożonarodzeniowy w wykonaniu pana Witolda Zalewskiego, organisty Katedry Królewskiej  na Wawelu.

   

   

  Mikołaj dla dzieci

  6 grudnia 2009 r.

  W niedzielę, 6 grudnia 2009 r. w restauracji TASHAN ARKAT odbyło się spotkanie mikołajkowe dla rodzin polonijnych.

   

   

  Wystawa plakatów Solidarności w Izmirze

  13 listopada 2009 r.

  Po zakończeniu pokazu w Galerii Miejskiej Beyoglu w Stambule, wystawa polskich plakatów solidarnościowych prezentowana była w dniach 13 - 27 listopada 2009 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Izmirze.

   

   

  Święto Niepodległości 2009

  11 listopada 2009 r.

   

  Z okazji 91. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, Konsul generalny RP w Stambule wydał uroczyste przyjęcie, które odbyło się w Hotelu Surmeli.

  W uroczystości uczestniczyło kilkaset osób, przedstawicieli stambulskich instytucji i urzędów oraz korpusu dyplomatyczno-konsularnego.

   

  Wszystkich Świętych

  1 listopada 2009 r.

  W niedzielę, 1 listopada w Polonezkoy, odbyły się uroczystości kościelne związane z dniem Wszystkich Świętych.

   

   

  Wieczór bajek

  24 października 2009 r.

  W sobotę, 24 października 2009 r. w SEN BENOIT LISESI (KEMERALTI CADDESI 13, KARAKOY) odbyło się przedstawienie Grupy Artystycznej "Studnia" z Warszawy.

   

   

  Wystawa o Solidarności

  13 października 2009 r.

  W dniu 13.10.2009 r. w Miejskiej Galerii Dzielnicy Beyoglu w Stambule, przy ulicy Istiklal Caddesi odbył się wernisaż wystawy „PLAKAT POLSKI W CZASACH SOLIDARNOSCI".

   

  Spotkanie BŚ i MFW w Stambule

  2 października 2009

  W dniach 2-7 października Stambuł gościł ok. 13 tys. uczestników dorocznego spotkania Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

  Strona MFW na temat spotkania w Stambule: kliknij tutaj

   

  Piknik polonijny

  4 października 2009

  Na spotkanie przybyły polsko-tureckie rodziny zamieszkałe w Stambule, a także przedstawiciele osady Polonezköy.

   

   

  Int. Workshop on Global Security

  27 czerwca 2009

  W dniach 26-27 czerwca 2009 r. pod patronatem Ministra Obrony Republiki Tureckiej odbyły się w Stambule 26 Międzynarodowe Warsztaty Bezpieczeństwa Światowego (26th International Workshop on Global Security) zorganizowane przez Center for Strategic Decision Research z Kalifornii.

   

  Wybory do PE 07.06.2009

  7 czerwca 2009

  WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, 7 czerwca 2009 r.

   

  Informacja Konsulatu Generalnego RP w Stambule

  Decyzja Konsula Generalnego RP w Stambule o powołaniu Obwodowej Komisji Wyborczej nr 138

  Obwieszczenie Okręgowej Komisji Wyborczej Nr 4 w Warszawie z dnia 14 maja 2009r. o okręgowych listach kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego

   

   

   

   

  Wybory do Parlamentu Europejskiego

  Informacja nt. wyborów do Parlamentu Europejskiego

  Konsulat Generalny RP w Stambule uprzejmie informuje, że wybory do Parlamentu Europejskiego dla obywateli polskich przebywających za granicą odbędą się w niedzielę, dnia 7 czerwca 2009 roku. Podstawą prawną jest Ustawa z dnia 23 stycznia 2004 r. - Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego oraz wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze.

   

   

  IDEF '09

  30 kwietnia 2009 r.

  W dniach 27-29 kwietnia br. w Centrum Targowym, Konferencyjnym i Kongresowym Tuyap Fair, w Büyükçekmece (Stambuł) odbyły się Międzynarodowe Targi Przemysłu Obronnego IDEF '09 (INTERNATIONAL DEFENCE INDUSTRY FAIR). Na zaproszenie organizatorów, Targi zwiedziła delegacja polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej pod przewodnictwem Sekretarza Stanu, pana Zenona Kosiniaka-Kamysza.

   

  Zaproszenie do Polonezkoy

  2 maja 2009

  Święto  Konstytucji 3 Maja w Polonezköy

  W sobotę, 2. maja 2009 r. we wsi Polonezköy odbyło się spotkanie polonijne z okazji 218. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja.

  Poczytaj o Polonezköy / Adampolu

   

  II Forum Sojuszu Cywilizacji

   7 kwietnia 2009 r.

  W dniach 6-7 kwietnia 2009 r. Stambuł gościł uczestników II Forum Sojuszu Cywilizacji: międzynarodowej konferencji pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNAOC - United Nations Alliance of Civilizations).

  Strona internetowa UNAOC: kliknij

   

  5. Światowe Forum Wody

   23 marca 2009 r.

  W dniach 16-22 marca 2009 r. odbyło sie w Stambule 5. Światowe Forum Wody (World Water Forum), w którym uczestniczyło ponad 30 tys. delegatów ze 180 krajów, w tym szefowie państw, organizacji międzynarodowych, delegacje ministerialne oraz reprezentacje organizacji pozarządowych.

  Strona internetowa 5. Światowego Forum Wody w Stambule: kliknij

   

  Krzysztof Penderecki w Stambule

  7 marca 2009 r.

  W dniu 7 marca 2009 r. w Sali Koncertowej Cemal Resit Rey Salonu (CRR) zagrała orkiestra kameralna Sinfonietta Cracovia.

  Dyrygował Krzysztof Penderecki. Wykonano 7. Symfonię Ludwika van Beethovena oraz 3. Symfonię Felixa Mendelsohna-Bartholdy'ego.

   

  POWITANIE LATA - spotkanie Polonii i Polaków w Stambule

  8 czerwca 2008

  Konsulat Generalny RP w Stambule wspólnie z Wójtem Adampola i Ojcami Franciszkanami z parafii pod wezwaniem św. Antoniego zorganizowali w Stambule spotkanie Polonii i Polaków ze Stambułu i okolic oraz z udziałem osób czasowo przebywających w stambulskim okręgu konsularnym. Spotkanie poświęcone było rozważeniu możliwości powołania upodmiotowionej organizacji polonijnej, działającej w celu integracji i w interesie ww. środowiska. Spotkanie odbyło się w dzielnicy Buyukdere  w dniu 8.06.2008 r. na terenie ogrodu przy kościele katolickim.

  Fotoreportaż - zdjęcia dostępne po kliknięciu w poniższe numery:

  1, 2 , 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15,

   

  Irena Sendlerowa

  12 maja 2008

  Dnia 12 maja 2008 roku, w wieku 98 lat, zmarła Irena Sendlerowa ps. "Jolanta".

  Więcej informacji o tej niezwykłej postaci jest dostępne za pośrednictwem strony:

   http://jewish.org.pl/dzieciholocaustu.org.pl/szab3.php?s=sendlerowa.php

   

   

  Wybory 2007

  21 października 2007

  Postanowieniem Prezydenta RP, w dniu 21 października 2007 roku odbyły się wybory do Sejmu i Senatu RP.

  Aby zobaczyć szczegółowe wyniki wyborów w Konsulacie Generalnym RP kliknij tutaj

   

  Wizyta Prezydenta RP w Stambule
  22 stycznia 2007

   

  W dniach 22-24 stycznia 2007 roku, Prezydent RP Lech Kaczyński z Małżonką przebywał z oficjalną wizytą w Turcji. W programie wizyty znalazła się AnkaraStambuł.

  Aby przeczytać relację i obejrzeć galerię zdjęć - kliknij w nazwę miasta.

   

   

  Galeria zdjęć z wizyty prezydenckiej

  Zdjęcie 1

  Zdjęcie 2

  Zdjęcie 3

  Zdjęcie 4

  Zdjęcie 5

  Zdjęcie 6

  Zdjęcie 7

  Zdjęcie 8

  Zdjęcie 9

    

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: