close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 28 maja 2017

  Projekt Konsulatu RP w Stambule, powstały przy współpracy ze Stowarzyszeniem Polonii w Stambule przybliżył młodemu pokoleniu bogactwo polskiego dziedzictwa narodowego w Stambule (27.05.2017 r.)

  Ponad 50-osobowa grupa dzieci i rodziców stambulskiej Polonii w jednodniowym tourne zapoznała się ze schedą polskiego dziedzictwa historycznego w centralnej (europejskiej) części Stambułu  w dzielnicy Beyoğlu oraz odwiedziła także Adampol znajdujący się w azjatyckiej części.

   

  Wielokulturowa historyczna dzielnica Beyoğlu to ważne ślady polskiej schedy: pierwszy po rozbiorach budynek gdzie mieściło się w latach 1921-22 polskie poselstwo niepodległej II RP, to inna ulica gdzie zwyczajowo przebywały legacje polskie z okresu przed rozbiorami.

   

  Znamienite Liceum Galata to także ważny ślad polski – wykładał w nim kartografię polski emigrant powstaniowy prof. Konstanty Borzęcki, a zarazem pradziadek uznawanego za największego poetę tureckiego Nazima Hikmeta. Ulica Istiklâl to nie tylko kościół Św. Antoniego, gdzie odbyła się w msza pogrzebowa A. Mickiewicza, ale także miejsce spoczynku posłów „z Lechistanu” w kościele Santa Maria Draperis.  Muzeum A. Mickiewicza, w którym  znajduje się przygotowana w 2014 r. na obchody 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją, nowoczesna ekspozycja oraz cmentarz katolicki „Na Feriköy” gdzie spoczywają prochy ok. 500 naszych Rodaków,  to już stale elementy polskich peregrynacji po Stambule.

   

  Pobyt w 175-letniej „Kolonii” tj. polskiej wsi pod Stambułem – Adampolu: to muzeum historii polskich osadników (m.in. „Dom Cioci Zosi”), historyczny katolicki cmentarz, na którym spoczywają polscy żołnierze z czasów walki o niepodległość Polski oraz ich potomkowie - osadnicy wioski; to także ponad stuletni kościół katolicki.

   

  Po miejscach pamięci narodowej oprowadzali: nestor adampolskiej wsi, Pan Antonii Dochoda oraz konsul ds. polonijnych.

   

  Poczęstunek u Pana Antoniego
  Poczęstunek u Pana Antoniego
  Na ulicy Istiklal
  Na ulicy Istiklal
  Cmentarz katolicki w Adampolu
  Cmentarz katolicki w Adampolu
  Cmentarz katolicki w Adampolu
  Cmentarz katolicki w Adampolu
  Muzeum A. Mickiewicza
  Muzeum A. Mickiewicza
  Ul. Sıraselviler- były budynek poselstwa
  Ul. Sıraselviler- były budynek poselstwa

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: